Pojawiające się wylewy skórne w czasie terapii farmakologicznej po implantacji stentów

Pojawiające się wylewy skórne w czasie terapii farmakologicznej po implantacji stentówOceń:

Pytanie nadesłane do redakcji

Mój mąż w zeszłym roku (VII/13) miał przeprowadzoną koronarografię, w trakcie której wprowadzono 2 stenty (podejrzenie dusznicy bolesnej). W tej chwili czuje się dobrze. Jednak od czasu zabiegu, przy niektórych pracach, pojawiły się na ciele dość spore wylewy. Mąż codziennie łyka: Metocard, Atorvasterol, Egitromb, Prestarium i Aspiryn protect 100. Wiem, że Egitromb jest lekiem przeciwzakrzepowym. Czy może on powodować takie zmiany? Czy należałoby zmienić ten lek?

Opowiedział

dr n. med. Jerzy Maciejewski
specjalista chorób wewnętrznych
Oddział Kardiologii
Wielospecjalistyczny Szpital Miejski w Bydgoszczy

Klopidogrel (np. Egitromb) oraz kwas acetylosalicylowy (np. Aspiryn protect) są lekami przeciwpłytkowymi. Są ważne w leczeniu choroby wieńcowej, a ich połączenie - w terapii faramkologicznej po implantacji stentów. Ich działaniem jest blokowanie agregacji płytek krwi, zatem objawem ubocznym mogą być pojawiające się na skórze wybroczyny. Jednak w zależności od morfologii zmian zależy dalsze postępowanie.

Być może zmiany skórne nie są związane z tymi lekami, może należałoby zweryfikować dawki leków, może można by dołączyć lek na uszczelnienie naczyń. Możliwości jest wiele, w związku z tym należałoby udać się do lekarza pierwszego kontaktu w celu kontroli i modyfikacji leczenia.

Data utworzenia: 29.09.2014
Pojawiające się wylewy skórne w czasie terapii farmakologicznej po implantacji stentówOceń:
Wysłanie wiadomości oznacza akceptację regulaminu

Publikacje, którym ufa Twój lekarz

Medycyna Praktyczna jest wiodącym krajowym wydawcą literatury fachowej. 98% lekarzy podejmuje decyzje diagnostyczne lub terapeutyczne z wykorzystaniem naszych publikacji.

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Lekarze odpowiadają na pytania

  • Miażdżyca tętnic mózgowych i szyjnych
    Jestem po udarze pnia mózgu, tętnice szyjne - jedna 50%, druga 48%, ale najbardziej dokuczają mi nogi (pięta i tylna część nogi). Mam wysokie stężenie cholesterolu. Do jakiego lekarza powinnam się udać, a może powinnam zrobić badania – tylko jakie? Czy to może być miażdżyca? Mam kłopot z pamięcią i chodzeniem.
  • Zdrowo się odżywiam i uprawiam sport a mój cholesterol rośnie - dlaczego?
    Około 10 miesięcy temu zrobiłem sobie badania cholesterolu. Ważyłem wtedy 97 kg. Wyniki były tragiczne. Cholesterol całkowity 304, HDL 47, LDL 137, TG 360. Cukier na czczo - 150. Dramat. Poszedłem do lekarza rodzinnego, ten zapisał mi Ivistatynę i Avaminę, dał mi kilka ulotek i resztę kazał doczytać w internecie. Nie pozostało mi nic innego, jak wziąć sprawy w swoje ręce. Naczytałem się o dietach, ruchu itp. i do roboty. Zacząłem najpierw intensywnie spacerować, później pływanie, wreszcie bieganie.

Przychodnie i gabinety lekarskie w pobliżu

Leki

Korzystając ze stron oraz aplikacji mobilnych Medycyny Praktycznej, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki oraz zgodnie z polityką Medycyny Praktycznej dotyczącą plików cookies